Çalışan emekliye 5000 TL ikramiye meclisten geçti mi, zaman ödenecek?

TBMM Genel Kurulunda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmeleri gerçekleştirildi. Teklifin, çalışan emeklilere de 5 bin lira verilmesine ilişkin 55’inci maddesi kabul edildi.

ÇALIŞAN EMEKLİYE 5000 TL İKRAMİYE NE ZAMAN ÖDENECEK?

Çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin düzenlemeyi de içeren kanun teklifi, meclisten geçti ve yasalaştı.

Kanun teklifinin TBMM’de kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayınlanacağı, ödemelerin ise iki gün içinde yapılacağı açıklandı.

EMEKLİ İKRAMİYESİ İÇİN BAKAN TARİH VERDİ

Emeklilerin Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerini 2 bin liraya yükselttiklerini aktaran Işıkhan, “Çalışmayan emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yaptık. Çalışan emeklilerimizin için de kanun teklifi TBMMde kabul edilip Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra ödemeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak iki gün içinde yapacak şekilde hazırlıklarımızı tamamladık. Yeni yılda bütçe doğrultusunda emekli maaşlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

YAKLAŞIK 5 MİLYON KİŞİ 5000 TL İKRAMİYE ALACAK

Çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemenin de bulunduğunu belirten TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, şunları kaydetti:

“Gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine tek seferlik 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin kanuni düzenleme 2 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kasım ayında 10 milyon 429 bin 922 kişiye 44 milyar 468 milyon 838 bin 223 lira 34 kuruş ödeme yapılmıştır. Bu kapsamda daha önce ödeme yapılmayan 4 milyon 688 bin 945 emekliye 5 bin lira ödeme yapılacaktır. Çalışan emeklilere ödeme yapılması halinde ilave maliyetin ise yaklaşık 23 milyar lira olması beklenmektedir.”Torba yasa teklifine eklenerek çalışan veya başka bir yerden geliri olan emeklilerin de 5 bin liralık ikramiyeden yararlanmalarının önü açıldı.

AKP’DEN EMEKLİ İKRAMİYESİ AÇIKLAMASI

AKP Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, partisinin 22 yıldır kesintisiz bütçe yaptığını bildirdi.

Bütçe mesaisinin dün sona erdiğini anımsatan Gül, 2024 bütçesinin yatırım ve kalkınma bütçesi olduğunu ifade etti.

Gül, 2002’den bugüne kadar ekonominin 3,5 kat büyüdüğünü, savunma sanayisindeki yerlilik oranının yüzde 80’lere çıkarıldığını söyledi.

Enflasyonu tek haneye düşüreceklerine, esnafın emeklilikteki prim gün sayısının 7 bin 200’e düşürüleceğine işaret eden Gül, Meclis’te görüşmeleri süren ekonomiye yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifinde çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemenin yer aldığını hatırlattı.

Gül, “Yaklaşık 5 milyon çalışan emeklimize 5 bin lira ödeme yapılması öngörülmekte. Bunu da kanunlaştırıp birkaç gün içerisinde emeklilerimizin hesabına yatıracağız. İşçinin, çiftçinin, emeklinin, memurun alım gücünü artıracak çalışmaları sürdüreceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir