Çavuşoğlu’ndan, Finlandiya’ya NATO tebriği

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile Brüksel’de gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı: “Brüksel’deki ilk görüşmemizde, yeni müttefikimiz Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Haavisto’yu, NATO üyelik süreçlerinin tamamlanması nedeniyle tebrik ettik” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından savaş korkusunun tırmandığı İsveç ve Finlandiya, geçen yıl NATO’ya katılmak için başvuruda bulundu ancak özellikle de İsveç Türkiye’nin itirazlarıyla karşılaştı.

Türkiye, Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması üyeliğini onaylarken, İsveç’in mutabakat kapsamındaki taahhütlerini henüz yerine getirmediği için NATO’ya katılmaya henüz hazır olmadığını savunuyor. Ankara, Stockholm’ü terör örgütü YPG/PKK’nın üyelerini barındırmakla suçluyor ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmak için bir adım olarak bu kişilerin iadesini talep ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer NATO ülkeleri, 11 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinde iki İskandinav ülkesinin ittifaka üye olmasını umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir