Mustafa Kemal Çiçek: CHP, İYİ Parti olmadan belediyelerini kaybeder

hezimeti sonrası 6’lı masa dağılırken, ittifakı oluşturan partiler, bu kez de yerel seçim için yeni ittifak arayışlarında.

Özellikle ile İYİ Parti arasında kapalı kapılar ardında yeni bir ittifak için sıkı pazarlıklar devam ediyor.

İYİ Parti, kendilerine bazı belediyelerin verilmesi karşılığında ittifaka girebileceklerini farklı kanallardan dile getiriyor. Ancak CHP içinde buna soğuk bakanlar var. Diğer yandan CHP’nin kendi içindeki kurultay süreci de yerel seçimde nasıl bir yol haritası izleneceği, kamuoyuna net yansıtılamıyor.

İlker Koç’un moderatörlüğündeki Enson Gündem Özel YouTube yayınına katılan, CHP’de bir dönem avukatlık da yapan Mustafa Kemal Çiçek, parti içinde İYİ Parti ile ittifakı pek de istemeyenlerin varlığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“İYİ Parti CHP’siz, CHP de İYİ Parti’siz kazanamaz”

Dün Cemal Canpolat, İstanbul için adaylığını açıklarken şunu söyledi: “Benim partilim, belediyede işe girmek için İYİ Parti’den torpil aramayacak.” Bugün Ankara ve İstanbul belediyelerinde İYİ Parti’nin etkinliği ortada. İYİ Parti bürokrasisi buralarda çok etkin ve CHP’nin burada serzenişleri var. Genel Başkan düzeyinde kavga olmasın, ihtiyaç olur diye dile getirilmiyor.

Ama İYİ Parti’nin CHP olmadan bir belediyeyi kazanması mümkün değil. CHP’nin de İYİ Parti olmadan mevcut belediyelerini koruması mümkün değil.

Özgür Özel, İmamoğlu’na koltuğu bırakmaz

özgür Özel’in tavşan aday olacağına yönelik iddiaları da değerlendiren Çiçek, böyle bir şeyin mümkün olmadığını belirtetek şunları söyledi:

2001 yılında, Fazilet partisi’nin kapatılma sürecinde, o dönemde Saadet Partisi ve AK Parti çıkmıştı. Kongre’de Abdullah aday olmuş ama seçilememişti. Ama AK Parti’inn genelbaşkanı Abdullah Gül’dü. Partinin doğal lideri Recep Tayyip Erdoğan’dı. Onun için, Deniz Baykal’ın o dönem Anayasa değişikliği için CHP’ye kabul oyu verdirmişti. Erdoğan da AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan oldu.

Ekrem İmamoğlu’nun “Özgür Özel bana koltuğu verir” diye bir hayali varsa öncesinden diyeyim: Özgür Özel, İmamoğlu’na ne CHP genel başkanlığı koltuğunu verir ne de 2028’de olası cumhurbaşkanı adaylığını bırakır. İmamoğlu da siyaset içinde kaybolur gider. Çünkü Özgür Özel, 13 yıldır Kılıçdaroğlu’nun yanında yetişen ve siyasi deneyim kazanan biridir. Bunu Ekrem İmamoğlu’na hatırlatıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir